ستاد احیا امر به معروف و نهی از منكر كاشان
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد ملك آبادی
مطالب اخیر
نویسندگان
آیت الله نمازی
نماینده ولی فقیه دركاشان با بیان اینكه امر به معروف و نهی از منكر فریضه بزرگی است كه همه واجبات الهی در پرتو امر به معروف و نهی از منكر در جامعه احیا می شود، گفت: در جامعه اسلامی اگر امر به معروف و نهی از منكر تعطیل شود همه ارزشها تعطیل می‌شود.
مسؤول رسانه ای معاونت فرهنگی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منكر كاشان: آیت‌الله عبدالنبی نمازی، دوشنبه شب بعد از نماز مغرب و عشا در سیصد و چهاردهمین جلسه تفسیر قرآن در مسجد حضرت قائم(عج) در ترجمه آیات 106 تا 110سوره مباركه آل عمران، با اشاره به اینكه این آیات خطاب خداوند به پیامبراكرم(ص) است، افزود: آنچه را كه ما گفتیم براساس حق است، چرا كه خداوند حق است و كتاب او حق است، آفرینش انسانها و آسمانها و زمین حق است و هرچیزی كه از حق صادر شود حق است، نبوت و امامت و معاد وحساب وكتاب و جزای در قیامت حق است.

وی با بیان اینكه خداوند می فرماید، آیاتی را كه ما گفتیم براساس حق است به معنا و تعریف حق نیز اشاره كرد و عنوان كرد: هر چیزی در خارج از آن یك حقیقتی دارد و اگر چیزی را كه شما می گویید با آنچه در خارج اتفاق افتاده است حق است، اما چنانچه چیزی را كه شما می گویید خلاف آنچه در خارج است باشد باطل است، بنابراین هر آنچه را كه مطابق با واقعیت خارجی باشد حق است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند حق است چرا كه او خالق و واجب الوجود و پدید آورنده هستی است و هر آنچه را كه او انجام دهد حق است، از این رو خداوند می فرماید، آنچا را كه به شما گفتیم حق است و به سود شما و برای گمراه نشدن شما است، بنابراین خداوند به بندگانش ظلم نمی‌كند چرا كه منشاء سرچشمه ظلم و ستم ضعف است و كسی ‌كه ضعیف است مرتكب ظلم می‌شود.

آیت الله نمازی
آیت الله نمازی در ادامه با اشاره به آیه 110 سوره مباركه آل عمران كه می فرماید «كُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتابِ لَكانَ خَیْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ‌»‌ گفت: این آیه خطاب به امت مرحومه ‹‹ امت پیامبراكرم›› كه امت مرحومه بهترین امت‌ها است.

آیت الله نمازی ادامه داد: حداوند می فرماید، شما بهترین امت‌ها هستید اما مطلق نیستید، خیر بودن و ممتاز بودن و ویژه بودن و برتر بودن امت مرحومه مشروط به انجام امر به معروف و نهی از منكر است.

وی با اشاره به اینكه هفته اول ماه محرم، هفته امر به معروف و نهی از منكراست وآیات امشب سوره مباركه آل عمران مربوط به امر به معروف و نهی از منكر و مقارن با هفته اول محرم و هفته امر به معروف و نهی از منكر شده است، گفت: ‹‹تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَر وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِِ›› یك نكته فنی و علمی در آن وجود دارد كه ‹‹تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِِ›› را بعد از امر به معروف و نهی از منكر نقل كرده است.

نماینده ولی فقیه در كاشان با طرح این سؤال كه رتبه ایمان نسبت به امر به معروف و نهی از منكر مقدم است یا مؤخر است، گفت: اساس و ریشه امر به معروف و نهی از منكر ایمان است و اگر كسی ایمان نداشته باشد امر به معروف و نهی از منكر نمی‌كند.

آیت الله نمازی با یادآوری اینكه چرا در این آیه نخست امر به معروف و نهی از منكر را بیان كرده و تؤمنون را بعد از آن مطرح كرده است، اضافه كرد: به لحاظ فنی به نظر می‌رسد ایمان یك علت حدوث و یك علت بقاء است و علت حدوث امر به معروف از سوی مؤمن باید ابتدا ایمان داشته باشد و اسلام و ارزشها را قبول داشته باشد در حالی كه اگر آنها را نداشته باشد در زمینه امر به معروف حرفی برای گفتن نمی تواند داشته باشد.

منشأ بقاء ایمان امر به معروف و نهی از منكر است

وی افزود: ایمان حدوثا مقدم بر امر به معروف و نهی از منكر است اما بقاعا اگر ایمان بخواهد ادامه پیدا كند امر به معروف و نهی از منكر شرط تداوم ایمان است، به این معنی كه اگر امر به معروف و نهی از منكر از جامعه اسلامی گرفته شود ایمان نابود می شود، بنابر این همه ارزشها در سایه امر به معروف و نهی از منكر قوام خواهد یافت.

وی با اشاره به اینكه، اگر امر به معروف و نهی از منكر در جامعه اسلامی منزوی شود نماز و روزه و ارزشها منزوی خواهد شد، اظهار داشت: ایمان گاهی علت حدوث است و تقدم دارد و امر به معروف از آن متولد می شود و گاهی علت استمرار و بقاء است، از این رو منشأ بقاء ایمان، امر به معروف و نهی از منكر است.

آیت الله نمازی در ادامه با اشاره به یك روایت امر به معروف و نهی از منكر از امام باقر(ع) در جلد 5 صفحه 55  كتاب اصول كافی، گفت: در ادامه این حدیث امام باقر(ع) در رابطه با جایگاه و نقش و اهمیت امر به معروف در جامعه اسلامی می فرماید، همه پیامبران امر به معروف و نهی از منكر می‌كردند و امر به معروف و نهی از منكر فریضه ای است كه اختصاص به اسلام ندارد و در ادیان گذشته نیز بوده است.

وی همچنین با اشاره به اینكه امر به معروف و نهی از منكر فریضه بزرگی است كه همه واجبات الهی در پرتو امر به معروف و نهی از منكر در جامعه احیاء می شود، متذكر شد: در جامعه اسلامی اگر امر به معروف و نهی از منكر تعطیل شود همه ارزشها تعطیل می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: با انجام فریضه امر به معروف و نهی از منكر مسیرها و جاده ها و معابر امن خواهد شد و كسی مزاحم دیگری نخواهد شد و با انجام این فریضه آرا و افكار سالم و امن خواهد بود و در سایه امر به معروف و نهی از منكر تفكرات باطل جایگاهی نداشت.

وی افزود: اگر امر به معروف و نهی از منكر در جامعه حاكم باشد كسب و كار حلال خواهد شد چرا كه كسی معامله حرام و پولشویی و حق الناس و تعرض به حقوق یكدیگر نخواهند داشت چرا كه مظالم عباد یكی از گناهان كبیره است و اولین سؤال در قیامت مظالم عباد است.

آیت الله نمازی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منكر عامل عمران و آبادانی سرزمینها خواهد شد و با حاكم شدن این فریضه از دشمن انتقام گیری خواهد شد و تمام مسائل جامعه براساس انصاف خواهد بود و هر چیزی سرجای خودش قرار خواهد داشت.

وی با یادآوری ویژگیها و آثار و بركات و دستاوردهای امر به معروف و نهی از منكر، گفت: امام باقر(ع) می فرماید با توجه به ویژگیهای ذكر شده و اهمیتی كه امر به معروف دارد چنانچه منكری را مشاهده شد نباید دل و قلب  آن را انكار كند و انكار نیز سه نوع است، یك انكار قلبی است كه با مشاهده منكری قلبا بیزار می شود و انكار لسانی نیز با زبان نهی می شود اما یك انكار یدی است كه مربوط به حكومت است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سه نوع انكار قلبی، لسانی و یدی، گفت: انكار قلبی و لسانی مربوط به آحاد مردم جامعه است اما انكار یدی كه برخورد با منكر است در اختیار حكومت است.

آیت الله نمازی در ادامه با تأكید بر اینكه در راه خدا و انجام فرایض الهی از اینكه ملامت و سرزنش شوید ترس و هراسی نداشته باشید، اضافه كرد: در كار منكر افراد جاهل با افراد سركش و ساختار شكن كه با آگاهی و عناد منكری را انجام می‌دهد متفاوت هستند و چنانچه ارشاد نشوند، دستگاههای قضایی و انتظامی باید برخورد كنند.

گفتنی است، درسهای تفسیر قرآن آیت الله عبدالنبی نمازی نماینده ولی فقیه در كاشان، از 26 تیرماه سال 86 از حسینیه حضرت علی اكبر(ع) كاشان آغاز شد و در ادامه مسجد صادقیه، مسجد اعظم كرسی و اكنون سیصد و چهاردهمین جلسه تفسیر قرآن ایشان در مسجد حضرت قائم(عج) كاشان برگزار شد و تاكنون 4 جلد از تفسیر قرآن ایشان به چاپ رسیده و جلد پنجم نیز آماده شده است.


نوع مطلب :
برچسب ها : برچسب ها : برچسب ها : برچسب ها : ایت الله نمازی رییس ستاد احیای امر به معروف و نهیا از منكر كاشان برچسب ها : حجت الاسلام شیخ عبدالجواد عبداللهی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منكر استان اصفهان محمد رضوان نژاد، سرهنگ جواد نائینی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منكر كاشان حسین حنطه ایستاد احیا امر به معروفهفته امر به معروف و نهی از منكر پرتال خبری كاشان، و نهی از منكر كاشان، كاشان، سید حسن موسوی، معاون اعضای شوراهای امر به معروف و نهی از منكر شهرستان كاشان، لینک های مرتبط : پورتال خبری كاشان،
لینک های مرتبط : پورتال خبری كاشان،
نظرات ()
چهارشنبه 5 آبان 1395 01:23 ب.ظ
سلام
باعرض ادب و احترام خدمت شما عزیزان
ما درصدد هستیم تا یک ویژه نامه جامع و کامل از شهداء امر به معروف و نهی از منکر برای آشنائی نسل جوان تهیه کنیم و برای آشنائی نسل جوان با این شهداء عزیز نیاز به اسامی کل شهداء امر به معروف و نهی از منکر داریم.در حدود 140 شهید در سراسر کشور در این راه به شهادت رسیده اند.از شما بزرگواران تقاضا دارم اگر نام این 140 شهید را دارید همراه با زندگی نامه کامل و یا مختصر این شهیدان برای ما ارسال کنید تا بتوانیم در کار فرهنگی که می خواهیم انجام دهیم استفاده کنیم.ما نیاز به اسامی+مختصری و یا یک بخش کامل از زندگی نامه+تصاویر شهداء+نحوه شهادت این عزیزان داریم.اگر در شهر و یا استان خود شهید امر به معروف و نهی از منکر می شناسید نام آن شهید را برایمان ارسال کنید.امیدوارم ما را در این امر مهم و خطیر یاری کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو